Jak samodzielnie drukować ulotki i plakaty?

Sprawdź, co potrafią nowoczesne drukarki
20 listopada 2017
Jak dbać o drukarki laserowe?
20 listopada 2017

Papierowe materiały reklamowe są wciąż bardzo popularną metodą promocji w dobie internetu. Każdy z nas ma codziennie kontakt z ulotkami i plakatami reklamującymi różnorodne produkty, usługi i wydarzenia. Jeżeli mamy zamiar skorzystać z tej formy reklamy, warto zapoznać się z najlepszymi praktykami, które pozwolą w bardzo dobry sposób samodzielnie drukować ulotki i plakaty. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach nie jest konieczne skorzystanie z usług drukarni i zadowalające efekty można uzyskać samodzielnie.

Ulotki, które nie zostaną od razu wyrzucone


Jeśli chodzi o ulotki, ich najczęściej spotykany rozmiar to A5 (148x210mm). Jest to format, który naprawdę pozwala umieścić na ulotce wszystkie najważniejsze informacje i elementy graficzne. Oczywiście kluczowy tutaj jest wysokiej jakości projekt, który pozwoli wykorzystać tę przestrzeń w optymalny sposób. Tutaj warto postawić na rozsądny minimalizm, umieszczając jedynie najważniejsze elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę potencjalnych klientów.


Jeśli chodzi o materiały, w które należy się zaopatrzyć, warto pamiętać o:

  • papierze o odpowiedniej gramaturze – dzięki temu ulotka sprawi profesjonalne wrażenie na potencjalnych klientach. Warto zakupić papier o gramaturze 135-200 gram/m2, który pozwala na uzyskanie zadowalających dla większość firm efektów.

  • Dobrej jakości tuszach i tonerach – pozwalaja one uzyskać bardzo dobrze odwzorowane kolory. Na rynku istnieje spora ilość tuszów i tonerów przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju zastosowań.


Piękne plakaty wydrukujesz sobie sam


Do drukowania plakatów najlepsze są drukarki wielkoformatowe, za których pomocą można drukować na kartkach dużego formatu. Jednak jeżeli nie posiadamy w wyposażeniu takiego urządzenia, w dalszym ciągu możliwe jest wydrukowanie imponującego plakatu. Duży obraz można bowiem podzielić za pomocą odpowiedniego programu i wydrukować na kilku lub kilkunastu kartkach A4, które zostaną następnie połączone. Dzięki temu można stworzyć nawet plakat rozmiaru ściany! Oczywiście to wymienione rozwiązanie jest bardzo praktyczne, jednak nie pozwoli osiągnąć idealnej jakości. Chcąc więc ją uzyskać, należy zainwestować w urządzenie specjalnie przystosowane do tych celów.


Dobór papieru przeznaczonego do druku plakatu powinien zależeć od jego zastosowania. Jeżeli ma po prostu informować o wydarzeniu i nie istnieje potrzeba, by widniał dłużej niż przez tydzień, wystarczająca może okazać się gramatura 110 lub 115 gram/m2. Natomiast jeżeli plakat ma wyglądać bardziej atrakcyjnie i być prezentowany przez nieco dłuższy okres, minimalna gramatura to 170-175 gram/m2. Można wówczas również zwiększyć trwałość plakatu przez użycie matowej lub błyszczącej folii.


Dla chcącego nic trudnego


Jak widać, samodzielne drukowanie materiałów reklamowych wysokiej jakości jest jak najbardziej wykonalne dla większości firm. Wymaga to jedynie zastosowania odpowiednich technik i wysokiej jakości materiałów. Jeżeli więc chcecie wydrukować własne plakaty i ulotki, nic nie stoi na przeszkodzie!