Jak dbać o drukarki laserowe?

Jak samodzielnie drukować ulotki i plakaty?
20 listopada 2017
Dinozaur, który nie wyginął, czyli zalety drukarek igłowych
20 listopada 2017

Drukarki laserowe uważane są za jeden z najbardziej zaawansowany typów drukarek, jednak nie oznacza to, że nie ma ryzyka zajścia w nich awarii. Oczywiście w większości przypadków można za nie obwinić nie tyle sam sprzęt, co osoby z niego korzystające, które przeoczyły sygnały mówiące, że należy zadbać o zdrowie sprzętu. Polecamy więc zapoznanie się z niniejszym poradnikiem, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak zapobiegać usterkom w drukarkach laserowych.
Nie zapomnieć o konserwacji

Jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, podstawowym aspektem dbania o drukarkę laserową jest jej regularne czyszczenie, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. W trakcie czyszczenia nie powinno używać się odkurzacza ani płynów, ponieważ jedno i drugie może spowodować uszkodzenie urządzenia. Z kolei polecane przyrządy do czyszczenia to ściereczka antyseptyczna oraz folie czyszczące. Drukarki laserowe nie wymagają tak częstego czyszczenia jak atramentowe, jednak w ich przypadku również nie można go zaniedbać – na szczęście o ile istnieje możliwość zamówienia usług firmy zajmującej się konserwacją urządzeń biurowych, to zazwyczaj nie jest to konieczne, ponieważ samodzielne czyszczenie drukarek laserowych może okazać się na tyle proste, że nie będzie to potrzebne. Na pewno pojawienie się nieprawidłowości w wydrukach jest sygnałem mówiącym, że bez konserwacji się nie obejdzie.

Nieprawidłowe używanie sprzętu przyczyną awarii

Jeśli chodzi o powody awarii drukarek laserowych związane z ich codziennym używaniem to m.in.:

niedomknięcie pokrywy – urządzenie zazwyczaj powiadamia o tym użytkownika wyświetlając odpowiednie komunikaty
brak lub zacięcie się papieru
nieprawidłowe podłączenie drukarki – warto dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi, by potrafić prawidłowo je podłączyć lub ewentualnie zmienić kabel na inny, prawidłowo działający
nieodpowiednia instalacja sterownika urządzenia – najlepiej instalować sterowniki zawarte na płycie CD dołączonej do urządzenia, uważnie zapoznając się z instrukcją

Wadliwe tonery i kartridże

Najważniejszy powód awarii drukarek to prawdopodobnie używanie nieodpowiedniego tonera. Powinien być on odpowiednio dobrany do drukarki (a więc musi mieć identyczne z nią zębatki), a podczas jego instalacji trzeba zdjąć zabezpieczenia, które znajdują się na tonerach wyjętych z oryginalnego opakowania. Powodem problemów mogą być również wadliwe kartridże, przez które drukarka może zacząć działać nadmiernie głośno lub ulec zablokowaniu. W przypadku zakupu wadliwego tonera lub kartridży trzeba jak najszybciej zaprzestać korzystania z nich.

Dbałość o sprzęt popłaca

Drukarki laserowe to urządzenia, których prawidłowa eksploatacja nie należy do nadmiernie trudnych. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych środkach ostrożności, by nie pozwolić na występowanie częstych awarii. Mamy na nadzieję, że niniejszy artykuł pozwoli czytelnikom uniknąć najbardziej podstawowych błędów.